دانلود نرم افزار بلندر Blender چگونه انجام می‌شود؟

نرم افزار بلندر یک نرم افزار متن باز و رایگان است. برای دانلود نرم افزار بلندر می‌توانید به سایت رسمی Blender (+) مراجعه کنید. در صفحه Download، گزینه‌هایی برای دریافت آخرین نسخه ویندوز، مک و لینکوس قرار داده شده است.

 

نسخه قدیمی نرم افزار Blender

برای دانلود نسخه قدیمی نرم افزار بلندر Blender پس از انتخاب گزینه «Previous Versions» و کلیک بر روی «All Previous Versions»، فایل نصبی نسخه مورد نظر خود را دریافت کنید.

آموزش نصب نرم افزار Blender

به منظور نصب نرم افزار بلندر، ابتدا فایل نصبی آن را اجرا کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

تیک کنار عبارت «I accept the terms in the License Agreement» را فعال کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

در این بخش می‌توانید با کلیک بر روی گزینه «Browse»، محل نصب نرم افزار بلندر را تغییر دهید. به علاوه، امکان مشاهده میزان فضای اشغالی توسط ابزارهای نرم افزار Blender و انتخاب این ابزارها فراهم شده است. بر روی گزینه Next کلیک کنید.

برای شروع نصب نرم افزار بلندر بر روی گزینه «Install» کلیک کنید.

منتظر بمانید تا فرآیند کپی کردن فایل‌ها و نصب نرم افزار بلندر به پایان برسد.

پس از اتمام موفقیت آمیز فرآیند نصب، پنجره زیر به نمایش درمی‌آید. بر روی گزینه «Finsih» کلیک کنید. اکنون نرم افزار Blender آماده اجرا است.

شروع کار با نرم افزار Blender

با اجرای نرم افزار بلندر Blender برای اولین بار، کادری برای اعمال تنظیمات اولیه نظیر زبان، تم و غیره به نمایش درمی‌آید. نسخه جدید نرم افزار بلندر از زبان فارسی نیز پشتیبانی می‌کند.

فیلم آموزش بلندر – طراحی و مدل سازی سه بعدی با Blender – مقدماتی در فرادرس
کلیک کنید
 نرم افزار بلندر

بدون تغییر دادن تنظیمات اولیه، بر روی گزینه Next کلیک کنید. به این ترتیب، کادر پیش فرض شروع نرم افزار برای شما به نمایش درمی‌آید. زیر عنوان «New File»، امکان انتخاب محیط مورد نظر برای شروع مدل‌سازی، انیمیشن‌سازی، اسکالپتینگ، جلوه‌های ویژه و وایرایش ویدیو فراهم شده است. گزینه «General» را انتخاب کنید تا رابط کاربری عمومی نرم افزار بلندر به نمایش درآید. البته با کلیک چپ بر روی هر نقطه خارج از این کادر نیز باعث نمایش ابزارهای عمومی بلندر می‌شود.

 نرم افزار بلندر

رابط کاربری نرم افزار Blender چگونه است؟

رابط کاربری نرم افزار بلندر دارای بخش‌های متعددی است که در ادامه به معرفی بخش‌های اصلی آن خواهیم پرداخت.

 نرم افزار بلندر
  • بخش Viewport یا نمایشگر: محلی برای نمایش مدل‌های سه بعدی است. Viewport، امکان اضافه کردن دستی جزئیات مدل و تغییر محل نمایش (جابجایی، دوران و بزرگ‌نمایی) اشیا را فراهم می‌کند. در هنگام شروع کار با نرم افزار، همیشه یک مکعب به عنوان مدل پیش فرض در Viewport به نمایش در می‌آید. اکثر کاربران برای شروع مدل‌سازی این مکعب را حذف می‌کنند.
  • بخش Properties یا مشخصات: محلی برای اعمال مشخصات مورد نظر به اشیا، تغییر مشخصات با استفاده از ابزار «تغییر دهنده‌» (Modifier) و انتخاب مسیر خروجی برای فایل‌های رندر شده است.
  • بخش Timeline یا خط زمانی: محلی برای نمایش زمان موجود در انیمیشن است. با فشردن کلید Space بر روی صفحه کلید، خط نشان‌دهنده زمان شروع به حرکت می‌کند. در صورت وجود انیمیشن در مدل، این کار باعث حرکت المان‌های متحرک خواهد شد. با فشردن مجدد کلید Space، زمان و حرکت انیمیشن متوقف می‌شود.
  • بخش Outliner یا طرح کلی: محلی برای نمایش تمام اشیا موجود در مدل، دوربین و نورپردازی است. به طور پیش فرض، تنها یک دوربین، یک چراغ و یک شی (مکعب اولیه) در این بخش وجود دارند.

تنظیم Viewport در Blender چگونه انجام می‌شود؟

برای تنظیم Viewport در نرم افزار بلندر، گزینه‌های متعددی وجود دارند. ساده‌ترین راه برای این کار، استفاده از غلتک ماوس است. با فشردن غلتک و حرکت دادن ماوس به جهت‌های مختلف، زاویه دید شما نسبت به مدل دوران می‌کند. با چرخاندن غلتک ماوس به سمت بالا/پایین، بزرگ‌نمایی/کوچک‌نمایی انجام می‌شود.

 نرم افزار بلندر

در صورت استفاده از لپ تاپ یا نداشتن ماوس غلتکی، برای فعال کردن امکان تنظیم Viewport از بخش «Edit»، گزینه «Preferences» را انتخاب کنید.

 نرم افزار بلندر

سپس، به بخش «Input» بروید و تیک گزینه «Emulate 3 Button Mouse» را فعال کنید. در انتها، صفحه Preferences را ببندید.

 نرم افزار بلندر

به این ترتیب، با نگه داشتن کلید Alt بر روی صفحه کلید، نگه داشتن کلیک چپ و جابجایی ماوس، امکان دوران نمای دید فراهم می‌شود. به منظور بزرگ‌نمایی/کوچک‌نمایی نیز می‌توانید کلید ترکیبی Ctrl+Alt و کلیک چپ ماوس را نگه دارید و ماوس را به سمت بالا/پایین حرکت دهید.

انتخاب المان‌های موجود در مدل مانند شی، چراغ و دوربین در نرم افزار Blender با کلیک چپ بر روی آن المان انجام می‌شود. البته، این کار با انتخاب المان مورد نظر از بخش Outliner نیز امکان‌‌پذیر است. با انتخاب المان مورد نظر، محیط آن با رنگ دیگر مشخص و عنوان آن در بخش Outliner هایلایت می‌شود.

 نرم افزار بلندر

به منظور غیر فعال کردن المان انتخاب شده، بر روی محدود خالی Viewport کلیک چپ کنید. با این کار، خط رنگی از روی محیط المان حذف و هایلایت از روی عنوان المان در بخش Outliner برداشته می‌شود.