انیمیشن دوبعدی رایانه‌ای

 

 از جمله این تکنیک‌های پرکاربرد ساخت انیمیشن دو بعدی: انیمیشن کاغذی، سل انیمیشن، کات اوت و موشن گرافیک هستند. با پیشرفت های تکنولوژیکی از اواخر دهه 1960، رایانه ها به تدریج جای خود را در صنعت انیمیشن دوبعدی باز کردند. توجه بسیاری از هنرمندان را به استفاده از انیمیشن های دو بعدی و کسب مهارت های کامپیوتری جلب کرده است. سرمایه گذاری های گسترده ای توسط بسیاری از استودیوهای توسعه نرم افزار برای بهبود کیفیت انیمیشن خود در بازار بسیار رقابتی آن روزها انجام شد.

با چنین انقلابی در صنعت انیمیشن، هنرمندان به جای تکنیک های سنتی ساخت انیمیشن دوبعدی رایانه ای، به استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری قدرتمند برای خلق آثار خود روی آورده اند. یعنی به عنوان مثال برای ساخت انیمیشن کاغذی، روند طراحی روی کاغذ و متحرک سازی تصاویر بهبود یافته و سختی کار کاهش می یابد. یا مثلاً در اجرای تکنیک کات اوت دیجیتال، تمام اجزای صحنه و کاراکترها در یک برنامه انیمیشن دوبعدی متحرک کامپیوتری شدند. بدون اینکه انیماتور مجبور باشد به صورت دستی حالت صحنه و شخصیت را فریم به فریم تغییر دهد. این اثر علاوه بر کاهش چشمگیر زمان تولید و کاهش هزینه های ساخت انیمیشن، خروجی جذاب تری از نظر گرافیکی و بصری برای مخاطبان داشت.

 

چرا از کامپیوتر برای ساخت انیمیشن استفاده کنیم؟

در زیر، گوشه‌ای از مزایای استفاده از ابزار رایانه برای ساخت انیمیشن دوبعدی رایانه ای فهرست شده که توجه شما رو به اون جلب می‌کنیم:

  • بسیاری از مراحل تولید انیمیشن دستی با دخالت رایانه، عملا حذف می‌شه.
  • به راحتی و دلخواه می‌شه نقاشی‌ها و تصاویر ساخته شده تغییر داده بشن.
  • برای یک فرآیند منظم در تولید می‌شود ضبط و برنامه‌ریزی کرد.
  • امکان استفاده مجدد از نقاشی‌ها و تصاویر در طول انیمیشن و صحنه‌های مختلف فراهم می‌شه.
  • به راحتی انیماتور می‌تونه ابعاد تصاویر رو تغییر بده و اصلا نیاز به طراحی جدید برای هر سایز جداگونه از تصویر نیست.
  • برخلاف محدودیتی که در سل انیمیشن و طلق‌ها وجود داره، در انیمیشن دو بعدی رایانه‌ای لایه‌های نامحدودی قابل اجراست.
  • برای انواع حرکت دوربین در نرم‌افزار می‌شه برنامه‌ریزی کرد.
  • در نرم‌افزار رایانه‌ای امکان ضبط و تحلیل لایه‌های صدا وجود داره.
  • سرعت تولید انیمیشن بسیار افزایش پیدا می‌کنه.

 

در حال حاضر برنامه های زیادی وجود دارد که به هنرمندان امکان طراحی و تکمیل انیمیشن دوبعدی رایانه ای را می دهد. After Effects، Moho، Toone Boom Harmony، انیمیت CC، تونز، TV Paint، Adobe Character Animator و Clip Studio از جمله برنامه های پرکاربرد هستند.

پیشرفت دنیای دیجیتال روند قدیمی و طاقت فرسا ساخت انیمیشن دوبعدی را بسیار سریعتر و آسان تر کرده است و شرکت های مختلف راه حل های خود را برای تولید بهترین و با کیفیت ترین انیمیشن های این سبک ارائه کرده اند و این باعث شده تا همه آنها باید ابزارهای خود را با توجه به نیازهای مخاطبان خود توسعه دهند.

انیمیشن‌های دو بعدی رایانه‌ای

بسیاری از انیمیشن‌های کوتاه، فیلم‌های سینمایی انیمیشنی، انیمه‌ها، کلیپ‌های کوتاه انیمیشنی تبلیغاتی، آموزشی و غیره در فضای دو بعدی ساخته میشن. پویانمایی‌های بسیاری در بدو پیدایش نرم‌افزارهای قدرتمند رایانه‌ای تولید شدند که بعضی از اون‌ها مثل شیرشاه (1994) در بخش‌هایی و برخی مثل تایتان‌های نوجوان به پیش؛ علیه تایتان‌های نوجوان  (2019) به طور کامل به صورت دیجیتالی طراحی و اجرا شدند.

انیمیشن دوبعدی رایانه ای مثل شیرشاه، آخرین داستان و غول آهنی و… از دهه‌های پیش برای نسل‌های مختلف خاطره‌ساز بوده‌اند

انیمه شهر اشباح محصول استودیو جیبلی و آثار متنوع کمپانی دیزنی مانند علاءالدین، دیو و دلبر، شاهدخت و قورباغه، وینی پو، یا انیمیشن‌های دو بعدی آناستازیا (کمپانی فاکس قرن بیستم)، غول آهنی (کمپانی برادران وارنر)، آخرین داستان (استودیو هورخش) و حتی مجموعه‌های کوتاه دیرین‌دیرین، شکرستان که با تکنیک کات اوت دیجیتال ساخته شده‌اند، نمونه‌هایی خاطره انگیز و موفق از پویانمایی‌های رایانه‌ای از دو دهه پایانی قرن بیستم تا به امروز هستند.

برای شروع ساخت انیمیشن دوبعدی رایانه ای یکی از بهترین سبک‌ها، انیمیشن سازی به روش کات اوت هست. چون خیلی از پیچیدگی‌های انیمیترو نداره و به خاطر استفاده از فضای دو بعدی سیستم کامپیوتری خیلی قدرتمندی هم نیاز نداره. همین موضوع باعث شده تا انیمشن کات اوت یکی از بهترین گزینه‌ها برای شروع دنیای انیمیشن‌سازی باشه.

 

وقتی اینجایی یه معنی بیشتر نمی تونه داشته باشه یعنی تو هم مثل ما عاشق انیمیشن و انیمیشن‌سازی هستی و اول راهی، اما نمی دونی از کجا باید شروع کنی؟ ما برای شما یه مقاله ویژه آماده کردیم و سعی کردیم به تمام سوالات شما درباره انیمیشن و یادگیری انیمیشن توضیح بدیم.
یعنی برای انیمیشن‌ساز شدن فقط یک کلیک فاصله داری!