چگونه طراح کاراکتر شویم؟

 

طراحی کاراکتر فرایند خلق یک شخصیت در داستانی مصور است که می‌تواند یک کتاب، فیلم، بازی یا موارد مختلف دیگر باشد. در حالی که برای طراح کاراکتر شدن گام‌های خاصی تعریف نشده، کسب مجموعه‌ای از توانایی‌ها و انجام برخی کارها شانس شما را در این زمینه افزایش می‌دهد، از جمله داشتن مدرک مرتبط، کسب مهارت عملی، تهیه پورتفولیو و ارتباط با افراد حرفه‌ای.

 

داشتن مدرک مرتبط

 

توجه داشته باشید که داشتن مدرک مرتبط به هیچ وجه جزو الزامات طراح کاراکتر شدن نیست، اما شانس شما را برای به دست آوردن شغلی در این زمینه افزایش می‌دهد. بسیاری از طراحان کاراکنر در رشته‌هایی مثل طراحی گرافیک، انیمیشن و نقاشی تحصیل کرده‌اند.

 

کسب مهارت و یادگیری طراحی کاراکتر

 

حالا که با روند کلی طراحی کاراکتر آشنا شدید، می‌توانید درباره یادگیری آن بهتر تصمیم بگیرید. چه از طریق دانشگاه و چه خارج از آن، شما می‌تواند طراحی کاراکتر یاد بگیرید و توانایی‌های خود را در این زمینه بالا ببرید.

اولین گام در یادگیری طراحی کاراکتر، تعریف چهارچوب‌های پروژه و هدف شما است. آیا قصد یادگیری طراحی نوع خاصی از کاراکترها را دارید؟ آیا از روی علاقه قصد یادگیری دارید یا هدف شما انجام یک پروژه مشخص است؟ قصد دارید کاراکتر دو بعدی طراحی کنید یا سه‌بعدی؟

بسته به اینکه پاسخ شما به این پرسش‌ها چیست، باید ابزار طراحی را انتخاب کنید. با اینکه همیشه می‌توانید طراحی اولیه را از قلم و کاغذ شروع کنید، در نهایت برای رندر و تکمیل کاراکتر باید از یکی از نرم‌افزارهای این حوزه استفاده کنید. در این مرحله و برای شروع یادگیری، می‌توانید از نرم‌افزارهایی استفاده کنید که برای افراد مبتدی مناسب‌تر هستند و محیط کاری ساده‌تری دارند.

پس از انتخاب مسیر طراحی و نرم‌افزار، زمان شروع یادگیری فرا می‌رسد. می‌توانید برای یادگیری طراحی کاراکتر در انواع کلاس‌های آنلاین یا حضوری شرکت کنید و با انجام پیوسته تمرینات در این حوزه حرفه‌ای شوید.

 

تهیه پورتفولیو دیجیتال

 

شرکت‌ها و مدیران اغلب از شما یک پورتفولیو می‌خواهند که مهارت‌های هنری شما را نشان بدهد. بهترین آثار خود را جمع‌آوری کنید و یک پورتفولیو بسازید. همچنین، می‌توانید یک دامنه سایت بخرید که کارهای هنری خود را در یک مکان متمرکز به صورت آنلاین داشته باشید. مطمئن شوید که بهترین کارها و آثاری که سبک خاص شما را به عنوان یک طراح کاراکتر نشان می‌دهد در پورتفولیوی خود قرار دهید.

 

ارتباط با سایر افراد حرفه‌ای

 

با شرکت در کارگاه‌ها و رویدادهای مرتبط، با دیگر افراد مشغول در صنعت انیمیشن دیدار کنید. این رویدادها برای شما فرصتی فراهم می‌کند تا با دیگر طراحان، تهیه‌کنندگان و سازندگان انیمیشن درباره تجربه آن‌ها گفت‌وگو کنید. آن‌ها می‌توانند شما را راهنمایی کنند و در آینده موقعیت‌های شغلی برای شما فراهم کنند.

 

کتاب طراحی کاراکتر

 

برای یادگیری طراحی کاراکتر، علاوه بر تمرین و شرکت در دوره‌های مختلف، می‌توانید از مطالعه کتاب‌های مرتبط نیز کمک بگیرید. در هر یک از این نمونه‌ها، از ایده‌پردازی تا تکنینک‌های طراحی و توسعه کامل یک کاراکتر به همراه تجربه طراح کاراکتر حرفه‌ای شرح داده شده که می‌توان از آن‌ها بهره برد.

Fundamentals Of Character Design

این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان برای کارهای بصری مختلف مثل کتاب و انیمیشن کاراکتر طراحی کرد. چرا کاراکترهای محبوب ما در داستان‌ها و بازی‌ها تا مدت‌ها در ذهن ما می‌مانند؟ قهرمان داستان، شخصیت منفی و کارکاترهای مکمل همه توسط طراحان کاراکتر توانا و هوشمند خلق شده‌اند. این کتاب کاربردی که توسط افراد حرفه‌ای همین حوزه نوشته شده، هر آنچه برای یک طراحی کاراکتر موفق نیاز دارید را به شما توضیح می‌دهد.

Creating Characters For The Entertainment Industry

این کتاب کاربردی برای دانشجویان و طراحان کاراکتر، به شما می‌آموزد که چگونه کار خود را متناسب با نیازهای مخاطب، رسانه و تولید به انجام برسانید و در عین حال کاراکترهایی پویا، خلاقانه و اصیل خلق کنید. همچنین، شما را با پشت پرده صنعت انیمشین‌سازی، طراحی و خلق بازی‌های ویدیویی آشنا می‌کند تا از روند طراحی کاراکتر در آن‌ها بیاموزید و الهام بگیرید.

Sketching From The Imagination: Character Concept

این کتاب با ارائه پشت پرده‌ای از صفحات طراحی پنجاه هنرمند سنتی و دیجیتال، شما را با بطن فرایند طراحی آشنا می‌کند. اینکه این هنرمندان از چه چیزهایی الهام گرفته‌اند، توضیحات آن‌ها درباره ابزارهای طراحی و تکنیک‌های مورد استفاده برای تبدیل ایده اولیه کاراکتر به یک طراحی کامل به همراه توصیه‌هایی کاربردی برای علاقمندان، همه در این کتاب آمده است.

Push Your Creativity: Fairy Tales

طراح کاراکتر حرفه‌ای و هنرمندان مفهومی در بسط ایده و یافتن راه‌های جدید برای نگاه به سوژه‌های قدیمی بسیار توانا هستند. در این کتاب، آن‌ها رازهای خود را با خواننده در میان می‌گذارند. اینکه چگونه تفکر خلاقانه داشته باشیم، مخاطب را علاقمند کنیم و به یک داستان ساده ظرافیت و جذابیت ببخشیم، تنها بخشی از توانایی‌های ضروری مطرح شده در این کتاب هستند.

در این کتاب با نسخه‌های مختلف پنج افسانه معروف و روند آن‌ها از طراحی اولیه تا رندر و بازبینی آشنا می‌شوید. آموزش‌های گام به گام نیز تکنیک‌ها و توصیه‌هایی را برای بسط توانایی‌های طراحی به شما عرضه می‌کند.

 

مهارت‌ های لازم برای طراح کاراکتر

طراح کاراکتر از مجموعه‌ای از مهارت‌های نرم و فنی در حرفه خود استفاده می‌کنند. در حالی که آن‌ها می‌توانند از مهارت‌های نرم خود در حرفه‌های دیگر هم استفاده کنند، مهارت‌های فنی آن‌ها مختص حرفه طراحی کاراکتر باقی می‌ماند. در اینجا مهارت‌های ضروری برای طراحان کاراکتر را بیان می‌کنیم.

  • خلاقیت: این مهارت به طراحان کاراکتر کمک می‌کند تا طرح‌های جدید، منحصر به فرد و خلاقانه ایجاد کنند. خلاقیت تضمین می‌کند که آن‌ها می‌توانند به ساختن شخصیت‌هایی با سبک‌ها و ظاهر متفاوت ادامه دهند.
    طراحی: طراحان کاراکتر از توانایی‌های خود در ترسیم برای ایجاد طرح‌هایی از کاراکترهای خود استفاده می‌کنند. نقاشی‌های آن‌ها چارچوبی را ارائه می‌دهد که می‌توانند از آن برای بسط بیشتر کاراکترها استفاده کنند.
    ارتباط: مهارت‌های ارتباطی به طراحان کاراکتر کمک می‌کند دیدگاه هنری خود را برای افراد دیگر، مانند فیلمنامه‌نویسان و هنرمندان مفهومی توصیف کنند. ارتباط کلامی شفاف به آن‌ها کمک می‌کند تا در مورد کار خود بازخورد بگیرند و از آن برای بهبود طراحی استفاده کنند.
    همکاری: در حالی که طراحان کاراکتر اغلب به تنهایی کار می‌کنند، این حوزه به کار گروهی و همکاری زیادی نیاز دارد. به عنوان یک طراح شخصیت، گاهی لازم می‌شود که در کنار یک کارگردان هنری و دیگر طراحان در پروژه‌های مختلف کار کنید.
    نرم‌افزار کامپیوتری: طراح شخصیت از نرم‌افزارهای مختلف طراحی، عکس و تصویرسازی برای دیجیتالی کردن طرح‌های خود استفاده می‌کند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا نسخه نهایی طرح‌های کاراکتر خود را ایجاد کنند.