صفحه اول گوگل چیست؟

 

صفحه اول گوگل چیست؟ صفحه اول گوگل جایی است که هر کسی ارزو دارد در آن قرار بگیرد. برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل تاکتیک های زیادی وجود دارد که مهمترین این تکنیک ها در این مقاله معرفی شده است.

برای قرار گرفتن لینک در صفحه اول گوگل، باید سایت شما براساس موتورهای جستجو بهینه شود. گوگل در چند سال الگوریتم های متعددی را معرفی کرده است که مطابق بودن با هر الگوریتم به شما کمک می کند به راحتی و در سریع ترین زمان رتبه سایت خود را افزایش داده و بعد از مدتی درصفحه اول گوگل قرار بگیرید. البته باز هم تاکید می کنیم که این مساله به نوع انتخاب کلمه کلیدی شما بستگی دارد.

 

قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

 

طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته، 75% (سه چهارم) از بازدیدکنندگان صفحات مجازی، هرگز به دنبال جست و جوی مطالب صفحات بعدی نیستند. همچنین آخرین تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که بیشترین تعداد کلیک برای رتبه یک نتایج در صفحه نخست است و در مقایسه با رتبه های دیگر نتایج، لینک یک از تعداد بازدید های بالاتری برخوردار است.  بنابر نتایج آماری حاصل شده، 36% از کل نرخ کلیک های صورت گرفته، مربوط به رتبه یک و رتبه های دیگر نتایج جست و جو ها، 1.5% از نرخ کلیک ها را به خود اختصاص داده اند. به احتمال زیاد با ارائه این آمار به جواب پرسش “چرا باید در صفحه اول گوگل قرار بگیریم” و اهمیت قرار گرفتن در صفحه اول گوگل رسیده اید.

پردازش این داده ها و ارقام بیانگر آن است که دستیابی به رتبه یک نتایج جست و جوی گوگل، باعث هدایت ترافیک بیشتر کاربران به بازدید و استفاده از صفحات مختلف وب سایت شما خواهد شد که نتیجه این امر طبیعتا رونق بیش از پیش کسب و کار شما خواهد بود.

نکته قابل توجه دیگر این است که نرخ کلیک نتایج طبیعی از نرخ کلیک تبلیغات پولی، به مراتب بیشتر و تاثیر گذار تر است. با تفسیر نکات ذکر شده می توان علت حساسیت مدیران وب سایت ها را برای در اختیار داشتن رتبه های نخست صفحه اول گوگل دریافت. چرا که در اختیار داشتن صفحه اول گوگل از مزایای بسیار ارزشمندی برخوردار است. یکی از موثرترین و کاربردی ترین روش های دستیابی به این جایگاه، یک سئو کار خوب برای وبسایت است.

 

بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل

 

متاسفانه باید پذیرفت که بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل به خصوص در کلمات کلیدی ای که مورد رقابت وب سایت های مختلف هستند، دشوار و پیچیده است. رسیدن به صفحه اول جستجوی گوگل به مراتب برای کلمات کلیدی محبوب و پربازدید که مورد توجه و هدف کسب و کارهای بزرگ صنعتی و تجاری قرار گرفته اند، دشوار تر است و اگر شما به عنوان یک کسب و کار نوپا تازه در این مسیر قرار گرفته اید، باید بدانید که مسیر پر فرازو نشیبی را پیش رو دارید.

در این مسیر حتی زبده ترین و مجرب ترین افراد در کسب و کارهای بزرگ و صنایع بی رقیب، به دلیل رقابت بالا در اکثر کلمات کلیدی برای دستیابی به صفحه اول گوگل، به صورت مداوم تلاش می‌کنند و همواره با چالش‌های جدیدی روبرو می شوند. از این رو در سالیان گذشته سازمان های بزرگی در صنایع مختلف به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای به تولید محتوا و بهینه سازی وب سایت و محتویات آن برای موتورهای جستجو می پردازند و سالهاست است که هزاران بک لینک دریافت می کند.

 

بالا آوردن سایت در صفحه اول گوگل برای کلمات کلیدی

 

 برای بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل اولین مرحله این است که شما به صورت هدفمند تصمیم بگیرید که می‌خواهید صفحه اول گوگل را برای کدام یک از کلمات کلیدی به دست بیاورید. ممکن است موارد ویژه ای را در نظر داشته باشید مانند:

 1. برندینگ و نام کسب و کارتان
 2. خدماتی که در سطح شهرستان ارائه می کنید
 3. خدمات یا محصول کسب و کار شما در سطح صنعت مورد نظر
 4. کلمات کلیدی مرتبط با صنعت مورد نظر

با توجه به سطح رقابت در کلید واژه های مورد نظر شما، سطح دشواری بالا آمدن سایت به صفحه اول گوگل در بازه “آسان” تا “بسیار دشوار” قرار میگیرد و بسته به این سطح دشواری نیازمند تلاش خاصی است.

 برای مثال، رقابت با کلمات کلیدی مربوط به صنعت مورد نظر دشوارتر از رقابت برای رسیدن به رتبه یک گوگل برای نام کسب و کار شما است؛ چرا که اگر نام مناسب و منحصر به فردی برای حرفه خود انتخاب کرده باشید سریع تر و آسان تر دیده خواهید شد.

 

نمایش سایت در صفحه اول گوگل

 

همانطور که اشاره شد، برخلاف نام کسب و کار، نمایش سایت در صفحه اول google برای کلمات کلیدی صنعت مورد نظرتان دشوارتر است چرا که غول های تجاری بزرگ و پرسابقه سال های متمادی ای را صرف جستجوی کلمات کلیدی و تمرکز بر در اختیار داشتن رتبه های بالای نتایج نموده اند.

در نتیجه تنظیم استراتژی مناسب علاوه بر تمرکز بر عبارات کلیدی، مانند لینک سازی با کیفیت می‌تواند شیوه موثر دیگری باشد که در ادامه شرح خواهیم داد. پس از مشخص نمودن کلمه کلیدی مورد نظر، مرحله تصمیم گیری برای چگونگی انجام این کار فرا می رسد.

 

به طور کل چند روش برای کسب رتبه در صفحه اول گوگل وجود دارد؟

 

به طور کلی شما با دو روش می‌توانید سایت خود را به صفحه اول گوگل برسانید:

 1. روش نخست: به کمک تبلیغات گوگل یا AdWords
 2. روش دوم: به کمک سئو یا بهینه سازی وب سایت

برای توضیح روش اول باید گفت که شما ابتدا به معرفی کلمات کلیدی مدنظر خود به گوگل می پردازید و از گوگل می خواهید در صورتی که کاربران به جستجوی کلمات کلیدی معرفی شده پرداختند، سایت شما در صفحه اول و حتی درصدر رتبه ها به کاربران نمایش داده شود. نمایش سایت در صفحه اول گوگل با ادوردز برای کلمات پررقابت توصیه می شود اما در کلمات کم رقابت سئو هزینه بسیار کمتری دارد.

 

هزینه آمدن به صفحه اول گوگل چقدرست؟

 

در روش اول یعنی تبلیغات ادوردز یا تبلیغ در صفحه اول گوگل با پرداخت هزینه ای به مبلغ مثلاً 20 دلار شارژ حساب ادوردز صورت می گیرد. شما می توانید مبلغ مشخصی برای هر کلمه کلیدی بطور مثال 0.3 دلار یا درهم و… تعیین کنید. بنابراین هزینه آمدن به صفحه اول گوگل در این روش کمی زیاد هست بخصوص برای سایت های نوپا و تازه کار.

با هر بار کلیک کردن کاربر بر روی لینک معرفی شده به گوگل توسط شما، مبلغی که از پیش تعیین کرده اید از حساب ادوردزتان کسر می شود. در این روش بلافاصله پس از پرداخت مبلغ به گوگل، شما در صفحه نخست گوگل قرار خواهید گرفت.

در روش دوم شما با بهینه سازی یا همان سئو سایت تدریجاً به صفحه نخست گوگل دست خواهید یافت. البته این روش در مقایسه با روش نخست زمان بر بوده و بسته به رقابت در کلمه کلیدی مورد نظر، ممکن است از یک ماه ماه تا یک سال به طول بیانجامد.

هزینه آمدن به صفحه و رتبه اول گوگل بستگی به فاکتورهایی مانند: تعداد رقبا، سطح سئوی سایت های رقیب، نوع کبمه کلیدی از لحاظ بلند یا کوتاه بودن، سختی کلمه کلیدی، میزان سرچ کلمه کلیدی، بودجه سایت شما، تعداد بک لینک ها و رپورتاژهایی که قرار است انجام دهید و…. بستگی دارد.

برای آمدن به صفحه اول گوگل شما نیاز به سئوی خارجی و سئوی داخلی سایت دارید. عمده سئوی خارجی با خرید بک لینک و خرید رپورتاژ انجام می شود که ما این خدمات را برای شما در این صفحه انجام خواهیم داد (کافیست سفارش با ما تماس بگیرید.)

 

مزایای استفاده از سئو برای کسب رتبه اول در سرچ گوگل

 

 • صرفه اقتصادی و هزینه کم: هزینه های لازم برای تبلیغات گوگل، با هزینه‌های لازم برای بهینه سازی سایت برای کسب رتبه اول در سرچ گوگل قابل قیاس نبوده و این روش با مبالغ بسیار به صرفه تری نسبت به تبلیغات گوگل قابل اجرا است.
 • ماندگار بودن: در صورتی که وب سایت شما با انجام بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را به صورت طبیعی به صفحه نخست نتایج برسد حذف وب سایت از نتایج و یا کاهش رتبه به راحتی ممکن نخواهد بود
 • بالا آمدن در سایر نتایج: یکی از مزایای سئو این است که اگر شما وب سایت خود را برای یک کلمه کلیدی بهینه کنید، ممکن است ست برای سایر کلمات نیز در نتایج، به رتبه های بالا دست پیدا کرده و از آن ها هم ورودی دریافت کنید.

 

آیا رتبه اول گوگل تضمینی و همیشگی است؟

 

به خاطر داشته باشید که تنها شما برای دستیابی رتبه یک گوگل تلاش نمی کنید و این جایگاه تنها مختص شما نیست. ممکن است بسیاری از وب سایت های خدمات سئو یا گوگل ادوردز تضمین رتبه اول گوگل و ورودیهای بالایی از گوگل را به شما بدهند، اما تمام سایت ها از امکان دستیابی به این جایگاه برخوردارند و امکان خرید این جایگاه برای کسی وجود ندارد. آوردن سایت به صفحه اول گوگل یا رتبه اول گوگل نیازمند برنامه ریزی و تلاش مداوم است و نمی توان یک شبه به آن رسید.

شما نمی توانید به صورت تضمینی رتبه نخست گوکل را در اختیار داشته باشید و باید بدانید که شما به صورت  تضمین شده تنها می‌توانید  افزایش ورودی از گوگل  داشته باشید و کسی نمی‌تواند به شما وعده جایگاه نخست را بدهد.

 

آوردن سایت به صفحه اول گوگل بعد از افت رتبه

 

ممکن است پس از مدتی قرارگیری در مرتبه نخست یک جستجو رقبای شما رتبه شما را از آن خود کنند و در نتیجه همان جستجو از شما پیشی بگیرند، ولی در صورت انجام دوباره فرآیندهایی که برای کسب رتبه یک گوگل انجام داده اید، می‌توانید نمایش سایت خود در صفحه اول جستجوی گوگل و جایگاه شماره ۱ را مجدداً از آن خود کنید.

البته ذکر این نکته ضروری است که دوباره امکان از دست دادن این جایگاه وجود دارد چراکه روال طبیعی موتورهای جستجو به این شکل است.

به طور کلی حدود ۷۰ % کلیک ها بر روی لینک های 1 تا 5 گوگل صورت می‌گیرد، پس رتبه دوم یا سوم گوگل همانند رتبه اول، یک جایگاه عالی با ورودی بالا و قابل قبولی خواهد بود.

 

چگونه در صفحه اول جستجوی گوگل قرار بگیریم؟

 

سوال بسیاری از مدیران وبسایت این هست که چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیرند؟ به طور کل سئو از دو نوع تشکیل شده است:

 1. سئو خارجی سایت یا seo off page
 2. سئو داخلی سایت یا seo on page

به طور معمول پس از طی کردن مراحل طراحی وب سایت باید به تولید محتوا در ارتباط با زمینه فعالیت سایت پرداخت. شروع کار سئو، تولید محتوای متنی است و سپس سئوی داخلی و سئوی خارجی سایت.

 

برای رسیدن به صفحه اول جستجوی گوگل تولید محتوا باید انجام داد؟

 

روش مفید برای تولید محتوای مناسب چیست؟ آیا بایستی برای دستیابی به صفحه اول گوگل برای گوگل تولید محتوا انجام داد؟ یا برای علاقه مندی کاربران، تولید محتوا را برای کاربر و بازدید کننده انجام داد؟ پاسخ صحیح این است که محتوای مناسب باید هر دو جنبه را شامل شود؛ یعنی محتوایی تولید کنیم که هم احتیاجات کاربر را برطرف نموده و سلیقه کاربران را در نظر بگیرد، و هم  مورد توجه گوگل واقع شود.

 

تولید محتوا براساس ابزار تحلیل کلمات کلیدی

 

بهترین حالت تولید محتوا، جستجو در مورد کلمات کلیدی مورد نظر پیش از از آغاز تولید محتوا است. این روش به شما این امکان را می دهد که بدانید که باید کدام یک از کلمات کلیدی  محتوای خود را بیشتر مورد توجه قرار دهید. به این منظور بهتراست کلمات کلیدی پهن و بلند را به صورت ترکیبی استفاده کنید.

ابزارهای مختلفی برای تحقیق درباره کلمات کلیدی وجود دارند از جمله:

 • Ahrefs Keyword Explorer
 • Google Keyword Planner
 • KWFinder

پس از پایان جستجو در مورد کلمات کلیدی و تهیه نمودن فهرستی از کلمات کلیدی هدفمند شده، بایستی از کلید واژه های مورد نظر در محتوا استفاده شود. البته نکته قابل توجه این است که برای استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی نکنید چرا که ممکن است گوگل سایت شما را اسپم به حساب آورد.

متن: فراموش نکنید که شما علاوه بر استفاده از کلمات کلیدی به تنهایی می توانید از کلمات کلیدی در جملات عبارات پاراگراف‌ها استفاده بکنید و همچنین همواره استفاده از کلمات کلیدی بلند را در دستور کار قرار دهید.

عنوان: استفاده از کلمه کلیدی درعنوان CTR شما را از SERP بهبود می‌بخشد.

زیر عنوان: شما می توانید برای ارزشمند سازی کلمات کلیدی از زیر عنوان هایی مانند H2 استفاده نمایید.

عنوان متا: شما می توانید از برخی از کلمات کلیدی جامد درعنوان متا استفاده نمایید. عنوان متا در نتایج حاصل از موتور جست و جو نشان داده می شود.

توضیحات متا: برای افزایش نرخ کلیک، توضیحات متای جذابی همراه با برخی کلمات کلیدی بنویسید. چرا که توضیحات متا در زیر پیوند شما در نتایج جست و جوی Google  نمایش داده می شود.

نام پرونده های تصویری/ویژگی ALT تصویر: در مرحله ی نخست تصاویر موردنظر را در محتوای تهیه شده وارد نمایید. تصاویر بخش جذابی برای کاربران و همچنین گوگل است. نام پرونده ها را با نام های کلیدی جایگزین کنید.

بک لینک خارجی: برای ارتباط دادن سایت خود با وب سایت های دیگر، در وب سایت خود چندین پیوند از چند صفحه دیگر ایجاد کنید و کلمه کلیدی خود را به عنوان متن لنگر استفاده کنید. این عمل باعث می شود که صفحه خزنده و گوگل صفحه شما را در نتایج جستجو پیدا و رتبه بندی کند. بک لینک مهم ترین و موثرترین جز سئو می باشد.

 

سئو خارجی سایت یا offpage seo

 

پس از بهینه سازی داخلی پیج نوبت به بهینه‌سازی خارجی می رسد. این کار را باید طبق پروتکل های گوگل انجام داد، درغیر این صورت، با الگوریتم‌های باغ وحش گوگل مواجه خواهیم شد. از جمله اقداماتی که می توان برای سئوی آف پیج انجام داد، لینک سازی درست و طبق چهارچوب برای رساندن سایت به صفحه نخست گوگل است.

 

از سئو کار باتجربه کمک بگیرید

 

بهینه سازی سئو و دستیابی به لینک های بالای گوگل، دستورالعمل ها و فاکتورهای بسیار زیادی را شامل می شود.

یادگیری سئو و موارد ذکر شده پیچیده نیست، ولی برای دستیابی به نتایج بهتر و دیده شدن سریع تر وب سایت خود بهتر است از یک متخصص و سئو کار خوب و سئو کار باتجربه کمک بگیرید. متخصص سئو با آنالیز سایت های مختلف، روش ها و متدهایی را جهت ارتقای سئوی سایت می دانند که شما می توانید با بهره گیری از تجربیات کافی متخصصین به صفحات نخست گوگل راه پیدا کنید.