ساخت انیمیشن سه بعدی

 

انیمیشن یکی از جذاب ترین و نفس گیرترین هنرهای جهان ماست. نشات گرفته از کلمه لاتین “anima” به معنای “روح” یا “نفس” تا “جاندار” تقریباً به معنای دمیدن زندگی در چیزی است. این واقعاً یک اصطلاح مناسب است، زیرا کارتون‌ها و فیلم‌هایی که در طول تاریخ به ما هدیه داده‌اند، تصاویری هستند که با زندگی همراه شده‌اند. با گذشت زمان، اصطلاح “انیمیشن” معمولاً به یکی از این دو نوع اشاره دارد: انیمیشن دو بعدی یا انیمیشن سه بعدی.

 

انیمیشن سه بعدی چیست؟

 

در ساخت انیمیشن سه بعدی سعی در این بوده که انیمیشن همانند دنیای واقعی ما ساخته شود. در انیمیشن دو بعدی فقط طول و عرض تصویر قابل دیدن است. ولی در انیمیشن‌های سه بعدی، علاو بر طول و عرض، عمق نیز به تصاویر اضافه شده است. عمق دادن به این نوع انیمیشن ها، تغییراتی در چرخش، موقعیت، مقیاس ایجاد می­‌کند. علاوه بر این ویژگی ها، زاویه دید، میزان نور و غیره اهمیت پیدا می­‌کند.

انیمیشن سه بعدی برای اولین بار در نیمه پایانی قرن بیستم آغاز شد. اولین فیلمی که کاملاً از CGI ساخته شد، «داستان اسباب‌بازی» پیکسار در سال ۱۹۹۵ بود. اکنون اکثر فیلم‌های مدرن دیزنی انیمیشن‌های سه بعدی هستند، مانند «Tangled»، «Frozen» و «Moana». به نظر می‌رسید که مخاطبان فیلم با گذشت زمان فقط سه بعدی را به دو بعدی ترجیح می دهند.

 

شیوه ساخت انیمیشن سه بعدی

 

شیوه ساخت انیمیشن سه بعدی، این نوع انیمیشن به سه بخش اساسی مدل سازی، موقعیت اشیاء و متحرک سازی، و خروجی گرفتن تقسیم می­‌شود. مدل سازی به معنی ساخت اشیاء در صحنه بخصوص می‌باشد. موقعیت اشیاء و متحرک سازی به فرآیند قرار دادن و متحرک سازی اشیاء در صحنه گفته می‌شود. در خروجی گرفتن ویژگی هایی مانند میزان و زاویه نور نسبت به اشیاء مشخص می‌شود و نتیجه نهایی را مشاهده می‌کنیم.

انیمیشن سه بعدی انیمیشن‌هایی هستند که به طور کامل در یک نرم‌افزار کامپیوتری تولید شده می‌شوند. این انیمیشن ها شامل تمام محورهای x، y و z هستند. همچنین به آن “CGI”، مخفف “Computer-Generated Imagery ” به معنای “تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر” نیز گفته می‌شود. در ساخت انیمیشن سه بعدی، انیماتور نیاز به ایجاد مدل برای تمام اشیاء و شخصیت ها دارد. پس از ایجاد آن‌ها، مدل ها را می توان مانند عروسک در هر نقطه از محیط قرار داد و جابه جا کرد.

در این نرم‌افزارها انیماتور می‌تواند دوربین را در هر نقطه از جهان قرار دهد و همچنین بافت‌ها و نورهایی ایجاد کند. این کار به مدل‌ها کمک کند تا احساس زندگی بیشتری داشته باشند. CGI می تواند آثار هنری واقع گرایانه تر و پایه ای را ارائه دهد اما خلاقیت را محدود می‌کند. همچنین اشتباهات در سه بعدی بیشتر از دو بعدی قابل توجه است.

 

در ساخت انیمیشن سه بعدی از چه برنامه هایی استفاده می‌شود؟

 

برای ساخت انیمیشن سه بعدی باید از برنامه های بسیار قوی استفاده کرد. این نرم افزار باید تمامی نیاز های سازنده را پوشش دهد. در تولید انیمشین های سه بعدی از نرم افزارهایی مانند: Maya،Blender ، بلندر، ۳D Studio Max و غیره استفاده می‌شود.

 

انیمیشن دو بعدی چیست؟

 

انیمیشن دو بعدی معمولاً به تصاویری اطلاق می‌شود که با دست کشیده می‌شوند. این تصاویر را روی صفحاتی به نام «cels» می‌چسبانند و سپس پشت سر هم به سرعت نشان داده می‌شوند تا توهم حرکت را ایجاد کنند. امروزه نرم افزار کامپیوتری خاصی وجود دارد که به سهولت این فرآیند کمک کرده است.

انیمیشن دو بعدی یکی دیگر از سبک های انیمیشن می‌باشد که فقط دارای طول و ارتفاع می باشند. در گذشته برای ساختن انیمیشن دو بعدی به صورت فریم به فریم اشیاء را طراحی می‌کردند. طراحی های انجام شده، برای رنگ آمیزی به کاغذهایی به نام سل منتقل می‌شدند.

از دهه ۱۹۹۰ میلادی استودیا ها این روش را کنار گذاشتن و به سراغ روش های جدید رفتند. در روش جدید ابتدا طراحی را اسکن می‌کردند و بعد به صورت دیجتالی رنگ آمیزی می­‌کردند.

 

 

  • انیمیشن با رسم بصورت دستی: به انیمیشن‌هایی قدیمی می‌گویند که تمام صحنه ها و کاراکترها با دست طراحی می‌شدند.
  • موشن گرافی: به انیمیشن هایی می‌گویند که تصاویر آن با نرم افزارهای مخصوص ایجاد می‌شوند.
  • تخته سفید: این نوع انیمیشن شباهت زیادی به انیمیشن رسم دستی دارند و باید روی تخته سفید رنگ رسم شوند.

 

تفاوت انیمشین سه بعدی و دو بعدی

 

انیمیشن های دو بعدی در یک محیط دو بعدی طراحی می‌شوند. در انیمیشن دو بعدی تصاویر، بدون عمق و مسطح می‌باشند. کاراکترها سایه نرم ندارند اما در فیلم ها، ویدئوها، وب سایت ها، نمایش های مهندسی و بازی های ویدئویی کاربرد دارند. این شکل از انیمیشن متشکل از فریم است و جذابیت واقعی چندانی ندارد. در انیمیشن دو بعدی کاراکتر ها در محورهای x و y حرکت می‌کنند. انیمیشن های دوبعدی بسیار معقول و مقرون به صرفه‌تر از سه‌بعدی است.

 

انیمیشن‌ سه بعدی

 

انیمیشن‌های ۳D در یک نرم افزار سه بعدی طراحی می‌شود. تصاویر دارای عمق می‌باشند. کاراکترها دارای سایه های نرم مانند دنیای واقعی هستند. به طور گسترده در فیلم های انیمیشن سه بعدی، معماری، پزشکی و بازی های ویدیویی استفاده می شود.

در انیمیشن های دو بعدی کاراکتر ها غیر واقعی هستند ولی در انیمیشن های سه بعدی کاراکتر ها تا حد خیلی زیادی واقعی به نظر می‌رسند. در واقع در مقایسه با انیمیشن های دو بعدی گرانتر هستند.

برای درک بهتر می توان انیمیشن ۳D سه بعدی را یک مجسمه و انیمیشن دو بعدی را یک نقاشی در نظر گرفت. مجسمه دارای عمق است ولی نقاشی یک سطح صاف می‌باشد.