مهمترین کاربرد طراحی سه بعدی

1402/10/06
26 بازدید
ادمین سایت
طراحی سه بعدی

مهمترین کاربرد طراحی سه بعدی 

 

کاربرد طراحی سه بعدی

انیمیشن صنعتی طراحی سه بعدی کجاها کاربرد دارد؟

 

طراحی سه بعدی در دنیای امروز، به معنی فرآیند استفاده از نرم افزار برای ایجاد یک نمایش ریاضی از یک شی یا شکل سه بعدی است. شی ایجاد شده مدل سه بعدی نامیده می شود و این مدل های سه بعدی برای طراحی به کمک کامپیوتر استفاده می شوند. طراحی سه بعدی محصول در بسیاری از صنایع برای کمک به هنرمندان برای ایجاد، برقراری ارتباط، مستندسازی، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری ایده های خود استفاده می شود.

رندر سه بعدی صنعتی طراحی سه بعدی در تولید، معماری، ساخت و ساز، مدل سازی صنعتی، ساخت و ساز و رسانه و سرگرمی استفاده می شود. بهتر است بگوییم حتما فیلم های تلویزیونی و فیلم هایی را دیده اید که به صورت انیمیشن بوده اند.

آنها با استفاده از نرم افزار مدلسازی و طراحی تولید می شوند. نرم افزار مدل سازی سه بعدی برنامه ای است که به طراح اجازه می دهد از اشیاء دیجیتالی پیچیده و دقیق سه بعدی در کار خود استفاده کند. تصاویر ایجاد شده با این نوع نرم افزارها می توانند به اندازه دلخواه طراح واقع گرایانه باشند.
نرم افزارهای طراحی سه بعدی زیادی در جهان وجود دارد که هر کدام ابزارهای طراحی سه بعدی متفاوتی را ارائه می دهند و برخی از آنها برای طراحی در سبک های خاص بهتر از بقیه کار می کنند. به گفته Staple، “طراحی به کمک کامپیوتر معمولا برای چیزهایی استفاده می شود که کاربردهای صنعتی دارند، مانند طرح های معماری یا مدل سازی صنعتی.” ابزارهای سه بعدی این برنامه معمولا تا حدودی آزادتر هستند، اما می توانند نقشه های بسیار فنی را نیز در اختیار کاربر قرار دهند.

کاربرد طراحی سه بعدی از روش های جدید و جالبی برخوردار است که به کاربران کمک می کند مهارت های مهمی مانند تفکر در طراحی، حل مسئله و تحلیل انتقادی را توسعه دهند. نه تنها این نوع طراحی بسیار جالب است بلکه یک نوع مهارت نیز به شمار می رود که می تواند منجر به ایجاد یک شغل در زمینه های مختلفی شود. از ساخت بلندترین آسمان خراش های جهان گرفته تا طراحی انیمیشن صنعتی.

طراحی سه بعدی

طراحی سه بعدی 3D دلیل پیش نیاز بودن طراحی سه بعدی بر مدلسازی صنعتی چیست؟

کاربرد طراحی سه بعدی در ابتدایی ترین شکل خود، یعنی ایجاد یک شیء که دارای سه بعد (ارتفاع، عرض، طول) است. خروجی طرح های سه بعدی می تواند از آسمان خراش گرفته تا اتومبیل های برقی باشد، حتی یک شخصیت انیمیشن که ممکن است در یک فیلم مشاهده کنیم را نیز شامل می شود.
پس طراحی سه بعدی اولین کاری است که یک طراح و یا یک انیماتور باید با آن آشنا باشد تا بتواند پیچیده ترین و سخت ترین شکل ها را طراحی کند. طرح های سه بعدی به نوعی پیش نیاز بیشتر رشته هایی است که با مدلسازی سروکار دارند مانند؛ مدلسازی صنعتی، انیمیشن صنعتی، مدل سازی معماری و …
کاربران برای یادگیری طراحی سه بعدی نیاز به کلاس های ویژه ای دارند. امروزه با وجود نرم افزارهای متعدد در این حیطه و رشد چاپ سه بعدی، فرایند تبدیل یک ایده در ذهن شما به یک جسم فیزیکی می تواند در مدت زمان چند دقیقه یا چند ساعت، به طول انجامد.

نمونه سازی سریع طراحی سه بعدی امکان آزمایش فرضیه، ارزیابی و انجام اصلاحات لازم را در مراحل اولیه طراحی به شما می دهد و موجب صرفه جویی در وقت، منابع و هزینه های ارزشمند می شود. این انقلاب مهندسی در حال دگرگونی اکثر مشاغل مانند تولید، سرگرمی، مهندسی و موارد دیگر است.
طراحی سه‌بعدی نه تنها نقطه‌ی ورود به انواع زمینه‌های کاری است، بلکه کاربران مهارت هایی یاد می گیرند که می توانند اهداف و ایده های خود را در کوتاه ترین زمان به واقعیت تبدیل کنند و آنها را توسعه دهند.

مهمترین پیش نیاز های طراحی سه بعدی

برای اینکه بتوانید با اصول دقیق طراحی سه بعدی و کاربرد طراحی سه بعدی آشنا شوید، بهتر است قبل از اقدام به این کار با پیش نیاز های آن آشنا شوید. از جمله پیش نیاز های مهم آن عبارتند از:

  • ریاضی
  •  هنرهای تجسمی
  •  اصول طراحی فنی
  •  شناخت و نحوه استفاده از نرم افزار های مخصوص طراحی سه بعدی
  •  و …

طراحی سه بعدی 3Dهمانطوری که می دانید فرایند مدل سازی به عنوان یک بخش از طراحی سه بعدی شناخته شده است. افزایش سریع استفاده و کاربرد مدل سازی رایانه در دهه گذشته به دلیل افزایش توانایی رایانه های رومیزی اتفاق افتاده است. خیلی از صنایع اکنون مجموعه ای از ابزارهای قدرتمند مدل سازی و شبیه سازی مبتنی بر رایانه را در اختیار دارند و از این موارد استفاده گسترده ای انجام می دهند.

طراحی سه بعدی به معمار، پیمانکار و مالک، کارخانه دار، کمک می کند تا جلوه ساخت نهایی محصول خود را پیش بینی کرده و از منظره ها، زمین ها و سایر عناصر استفاده کنند. مدل های سه بعدی صنعتی می توانند به طراحان در برقراری ارتباط مؤثر با مالک کمک کنند، از نتایج مطلوب اطمینان حاصل کرده و از اجرای گران پروژه جلوگیری کنند.
کاربرد طراحی سه بعدی می تواند در یک مدل مونتاژ / تک مفهومی تک رنگ یا مدل های کاملاً رنگی و با جزئیات بالا باشند. مدل های صنعتی می توانند نمای بیرونی قطعه یا طرح و طراحی داخلی یک قطعه و یک وسیله صنعتی را نشان دهند؛ و هزارن ویژگی دیگر که به کمک کاربرد طراحی سه بعدی برای ما ایجاد می شود.

 

طراحی صنعتی کاربرد طراحی سه بعدی در ایجاد انیمیشن صنعتی و رندر 360 درجه

کاربرد طراحی سه بعدی در صنایع مختلفی می باشد، از جمله مهمترین این صنایع می توان به انیمیشن صنعتی و رندر ۳۶۰ درجه اشاره کرد. شما در نهایت بعد از طراحی اولیه یعنی سه بعدی وارد فاز دوم طراحی می شوید و محصول طراحی شده را برای استفاده و ارائه به کاربران خود توسط نرم افزار های مخصوص به صورت واقعی در می آوریم تا بتوان از آن در ایجاد انیمیشن صنعتی و نیز رندر ۳۶۰ درجه استفاده کرد.
طراحی سه بعدی تبدیل شده به انیمیشن و یا رندر ۳۶۰ درجه می تواند برای اهداف دیگری به غیر از سرگرمی نیز استفاده شود. از فناوری واقعیت مجازی می توان در اکثر آموزش هایی که شامل یک محیط فیزیکی، از جمله آموزش خلبانی و رانندگی، جراحی و کاوش در زیر زمین و اکتشاف از طریق ربات های کنترل از راه دور استفاده کرد.
برای آشنایی بیشتر در زمینه کاربرد طراحی سه بعدی می توانید به وب سایت شرکت ویرا وب آپادانا مراجعه کنید تا ضمن دریافت مشاوره، از دیگر خدمات آنها نیز بهره مند شوید.

آخرین مقالات

نظر شما