خدمات پشتیبانی سایت

 

اگر از نزدیک با دنیای طراحی سایت و خدمات دیجیتال مارکتینگ درگیر نشده باشید، ممکن است تصور کنید طراحی سایت فرایندی است که با آنلاین شدن آن و دسترسی کاربران به پایان می‌رسد. اما در واقعیت برای اینکه یک سایت بتواند در صفحه اول نتایج گوگل و موتورهای جستجو ظاهر بشود، به توسعه و نگهداری مداوم و بلند مدت نیاز دارد.

خدمات پشتیبانی سایت شامل تمام مواردی می‌شود که برای افزایش بازدهی سایت و حفظ کارایی آن انجام می‌شود. اما چه مواردی؟ با این مقاله ویرا وب آپادانا همراه باشید.

 

خدمات پشتیبانی و نگهداری وب سایت

 

پشتیبانی و نگهداری سایت (خدمات پشتیبانی سایت) به شما این امکان را می‌دهد که سایتی فعال داشته باشید و از بروز مشکلات جلوگیری کنید به جای اینکه در تلاش برای اصلاح آنها باشید. ما از بازخورد مشتری متوجه شده‌ایم که پشتیبانی وب سایت یکی از بالاترین امتیازات برای مشتریان است. خدمات پشتیبانی سایت می‌تواند به شما در به روزرسانی، ایجاد تغییرات در سایت کمک کند.

برای اینکه بازدهی یک وبسایت افزایش یابد و عملکرد موثری داشته باشد، لازم است یک سری وظایف به صورت منظم مورد توجه قرار بگیرند. از نرم‌افزارهای سرور گرفته تا برطرف کردن خطاها، بک آپ‌گیری یا ایجاد نسخه‌های پشتیبان و تولید محتوا و بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو یا سئو همه مواردی هستند که در پشتیبانی و نگهداری سایت به آن‌ها پرداخته می‌شود.

 

پشتیبانی سایت چیست؟

 

پشتیبانی شامل یکسری دستورالعمل‌ها، خدمات و وظایفی است که باید به صورت مداوم و در مدت زمان‌های مشخص برای یک سایت انجام شود تا آن سایت بتواند رتبه خوبی را کسب کند و یا اگر رتبه‌ی بالایی دارد؛ آن رتبه در موتور جستجوی گوگل حفظ شود، به عبارت دیگر به طور کلی وظیفه پشتیبان این است که یک سایت را از لحاظ وجود داشتن مشکل یا خطا در مدت زمان‌های مشخص بررسی و اگر مشکلی وجود داشت آن مشکل را رفع کند، تا آن سایت به یک سایت موفق تبدیل شود و کسب و کار مرتبط با آن به درآمد مورد نظرش برسد.

 

خدمات پشتیبانی سایت

چرا پشتیبانی سایت ضروری ست؟

 

مشکلات و باگ‌های سایت‌ها و وتلاش برای حفظ سلامتی آن ها مثل بیماری‌های انسان می‌ماند اگر به بررسی و کشف مشکلات هرچند کوچک در بدن انسان پرداخت نشود بیماری‌ها به یکباره ظاهر می‌شوند، حفظ سلامت یک وب سایت و خدمات پشتیبانی سایت نیز به همین شکل است اگر بررسی‌های مورد نیاز، به روز‌رسانی‌ها و از بین بردن خطا‌های کوچک آن سایت مرتباًو دقیق صورت نگیرد مشکلات و نواقص کار به یکباره سایت را فلج می‌کند و از بین می‌برد، به همین دلیل خدمات پشتیبانی سایت یک الزام برای حفظ یک بیزنس مرتبط با سایت به شمار می‌رود وهموراه توصیه‌ی زیادی به انجام آن می‌شود.

 

خدمات پشتیبانی سایت

 

به طور کلی پشتیبان‌های سایت می‌توانند خدمات مختلفی را به مشتریان باتوجه به نیاز آن‌ها ارائه بدهند که به ذکر مهم‌ترین خدمات پشتیبانی سایت خواهیم پرداخت. این خدمات شامل، ایجاد و حفظ امنیت سایت، پشتیبانی محتوایی، تولید محتوا، بهینه‌سازی کد‌های سایت، ارتباط با کاربران و رفع کردن مشکلات آن‌ها، رفع مشکلات فنی سایت( مشکلات مربوط به طراحی سایت و.. )، نگهداری از سایت، به روز‌رسانی، و…. می‌باشد.

 

 

خدمات پشتیبانی انواع سایت‌ها

پشتیبانی سایت‌ فروشگاهی

به جهت پشتیبانی این نوع سایت‌ها نیاز است، خدماتی در زمینه‌های پشتیبانی فنی سایت (مثل مشکلات طراحی سایت ) و مدیریت کالا _یعنی به روز کردن مشخصات کالا‌ها، به روز‌رسانی موجودیت آن‌ها، قراردادن کالا‌های جدید، تغییر قیمت‌ها، بررسی نظرات کاربران…… _ ارائه شود.

خدمات پشتیبانی سایت‌ محتوایی

به طور کلی برای پشتیبانی این سایت‌ها باید، در زمینه تولید محتوای مستمر آن‌ها یک تیم دقیق به صورت جدی مشغول به کار باشند و همچنین با توجه به اینکه بازدید‌های زیادی از این سایت‌ها صورت می‌گیرد نیاز به یک هاستینگ بسیار قوی دارند.

خدمات پشتیبانی سایت شخصی

به طور کلی پشتیبانی این نوع سایت‌ها هزینه‌های کمتری نیاز دارد، فقط تنها باید محتوای آن به صورت دقیق به روز‌رسانی شود و این به روز‌رسانی پشتیبانی شود، تا رتبه ی سایت بالا برود.

خدمات پشتیبانی سایت شرکتی

به جهت پشتیبانی سایت‌ شرکتی نیاز است که خدماتی از قبیل به روز‌رسانی، از بین بردن مشکلات فنی، پیگیری مسائل مرتبط با به روز‌رسانی محتوا و……… ارائه شود.

 

انواع پشتیبانی سایت

 

خدمات پشتیبانی سایت ها به دو بخش اصلی پشتیبانی‌های محتوایی و پشتیبانی‌های فنی سایت تقسیم‌بندی می‌شود که ادامه به بررسی هریک از آن‌ها می‌پردازیم.

 

پشتیبانی محتوایی سایت

 

برای اینکه یک سایت از نظر گوگل و موتورهای جستجو در زمینه تخصصی فعالیت خود معتبر ارزیابی بشود، لازم است به صورت مرتب تولید محتوای ارزشمند داشته باشد. سایت‌هایی که در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند حداقل یک سال و معمولاً بیشتر از دو سال هر هفته چندین محتوا پست می‌کنند. برای اینکه سایت شما شانسی برای قرار گرفتن کنار آن‌ها داشته باشد به برنامه‌ریزی بلند مدت نیاز دارید.

تولید محتوا یکی از فعالیت‌های کلیدی در توسعه سایت است که به نوعی در خدمات پشتیبانی و نگهداری سایت هم قرار می‌گیرد. وقتی یک سایت تولید محتوای منظم و برنامه‌ریزی شده نداشته باشد، نمی‌تواند اعتماد کاربران را جلب کند. خوشبختانه فعالیت‌های تولید محتوا از جمله کم‌هزینه‌ترین گزینه‌های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شوند که وقتی به بازدهی می‌رسند، ارزش بسیار زیادی برای کسب‌وکار ایجاد می‌کنند.

این نوع پشتیبانی شامل نظارت بر روی انتشار محتوا، بروزرسانی، ایجاد تیتر مناسب و…. است لازم به ذکر است پشتیبانی محتوایی سایت باید بر اساس اصول سئو و الگوریتم‌های موتور‌های جستجو انجام گیرد تا باعث شود رتبه سایت در گوگل بالا برود.

پشتیبانی فنی

 

این نوع خدمات پشتیبانی سایت شامل خدمات برنامه‌نویسی سایت، مشکلات فنی رفع خطا‌ها، مشکلات امنیتی، بهبود سرعت و….. است.

پشتیبان فنی سایت وظیفه بروزرسانی فنی و امنیتی وب سایت را بر عهده دارد و مسئولیت عملکرد صحیح امکانات سایت بر عهده اوست. به عنوان مثال در یک سایت فروشگاهی اطمینان از ثبت خرید و یا در بخش ارتباط با ما امکان ارسال فرم، وظیفه پشتیبان فنی می باشد.

یکی از دلایل مهم استخدام پشتیبان فنی، حفظ امنیت سایت است. سایت شما باید در برابر حملات و ورود هکرها قوی باشد. برای مانع شدن از چنین حملاتی نیاز است که جنبه های امنیتی سایت بروزرسانی شوند.

پشتیبان فنی سایت با تهیه نسخه پشتیبان از سایت در صورت هک شدن و خرابی سرور، از این نسخه استفاده می کند، با داشتن نسخه پشتیبان از هزینه زیاد برای بازسازی مجدد وب سایت جلوگیری می شود.