توضیحات انیمیشن سه بعدی

 

انیمیشن سه بعدی یک تکنیک گرافیکی است که از حرکت برای زنده کردن کاراکترها، اشیاء، وسایل و موارد دیگر استفاده می‌کند. انیمیشن سه بعدی عمدتا در ایجاد بازی‌های ویدئویی، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی استفاده می‌شود. همچنین محبوبیت آن ها در حال افزایش است. در حال حاضر، انیمیشن سه بعدی برای ایجاد تیزر تبلیغاتی برای بازاریابی محصول و خدمات شرکت‌ها استفاده می‌شود.

 

تعریف انیمیشن سه بعدی

 

متداول ترین تعریف انیمیشن سه بعدی: فرایند ایجاد تصاویر متحرک یا انیمیشنی سه بعدی است، بعد از آن باید تصاویر را در یک محیط دیجیتالی قرار داد. این اشیاء در نرم افزاری که مخصوص انیمیشن سه بعدی طراحی و تولید می‌شوند. چنین برنامه هایی به انیماتورهای سه بعدی اجازه می‌دهد تا حرکت مورد نیاز برای زنده کردن اجسام را ایجاد کنند. حرکت اشیاء باعث افزایش جذابیت فیلم‌ها و بازی های رایانه ای می‌شود. تعداد زیادی از افراد طرفداران این نوع انیمیشن هستند.

 

فرایند سه بعدی سازی اشیاء

 

فرایند ایجاد حرکت به این اشیاء به سه قسمت اصلی تقسیم می شود: مدل سازی ، چیدمان و انیمیشن و رندر.

 

مدلسازی

 

مدل سازی در انیمیشن سه بعدی ، مرحله‌ای است که در آن اشیاء یا شخصیت ها تولید می‌شوند. این کار را می‌توان با استفاده از ابزار مدل سازی یا اسکن اشیاء واقعی در رایانه انجام داد.

هر دو تکنیک فوق العاده مفید هستند و مزایای متفاوتی را ارائه می‌دهند. با ایجاد یک مدل به طور کامل به تنهایی، با استفاده از یک ابزار، کنترل بسیار بیشتری بر کل ظاهر آن دارید.

با این حال، اسکن اشیاء دنیای واقعی در رایانه، باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. مهم نیست از کدام روش استفاده می‌کنید، قبل از حرکت به مرحله بعدی، بافت‌ها باید به شی یا شخصیت اضافه شوند. بافت‌ها ظاهر واقعی تری را به ارمغان می‌آورند و به مدل‌ها جان می‌بخشند.

 

انیمیشن و چیدمان

 

پس از تکمیل مدل‌ها در ساخت انیمیشن سه بعدی، آن‌ها را به مرحله طرح بندی و انیمیشن منتقل می‌کنیم. در این مرحله، آنها در یک صحنه مخصوص قرار می‌گیرند و به انیمیشن تبدیل می‌شوند. ابتدا، طرح باید به وسیله یک مجموعه و اضافه کردن اشیاء به آن تعیین شود. سپس، اشیاء و کاراکترها باید با اختصاص متغیرهای متحرک، حرکت کنند.

 

رندر

 

مرحله نهایی، رندر، جایی است که صحنه به تصویر نهایی در انیمیشن سه بعدی تبدیل می‌شود. این کار با استفاده از نرم افزار خاصی انجام می‌شود، زیرا فرایند ارائه چیزی نیست که یک کامپیوتر معمولی بتواند از عهده آن برآید. می‌توان یک پروژه را واقع بینانه تر ارائه داد، یا می‌تواند برای اعمال یک سبک هنری خاص ارائه شود. هر یک از گزینه ها بستگی به پروژه و الزامات آن و ترجیحات کلی بصری دارد.

 

برنامه ریزی

 

هر یک از این مراحل برای ساخت انیمیشن سه بعدی، نیاز به برنامه ریزی و کار زیادی دارد. هنرمندان سه بعدی زمان زیادی را در کل فرایند صرف خواهند کرد که مطابق نظر مشتری باشد.

آیا انیمیشن سه بعدی نشات گرفته از انیمیشن دو بعدی است؟

 

انیمیشن‌های سه بعدی بیشتر ریشه در انیمیشن‌های استاپ موشن دارند تا انیمیشن‌های دو بعدی سنتی. تکنیک فیلم استاپ موشن در فیلم Jason and the Argonauts ساخته شده توسط Harryhausen در سال ۱۹۶۳ مورد استفاده قرار گرفت.

اگرچه در واقع از همان روزهای اولیه فیلم، (در اواخر قرن نوزدهم) تکنیک استاپ موشن وجود داشت؛ اما Harryhausen بود که واقعاً این تکنیک را زنده کرد.

همچنین فیلم اصلی کینگ کنگ که در سال ۱۹۳۳ تولید شد، از تکنیک های استاپ موشن نیز به طور گسترده استفاده کرد. با مقایسه انیمیشن های سه بعدی و استاپ موشن، میتوان دید که شباهت های زیادی با هم دارند.

 

استاپ موشن

 

برای استاپ موشن، شامل گرفتن یک مدل و فیلمبرداری یک فریم در یک زمان است. تغییرات جزئی در مدل ایجاد می‌شود. سپس مجدد فیلمبرداری می‌کنند. این کار در واقع برای شبیه سازی حرکت است.

با ایجاد فریم‌های پشت سرهم و پخش آن با سرعت بین ۱۲ تا ۷۰ فریم در ثانیه، مدل به نظر می‌رسد که در حال حرکت است. این یک فرآیند بسیار پر دردسر است و به هیچ وجه پیاده روی در پارک نیست!

 

مقایسه انیمیشن سه بعدی با استاپ موشن

 

انیمیشن سه بعدی از روشی مشابه با استاپ موشن استفاده می‌کند، اما به وسیله رایانه ایجاد می‌شود. همه چیز در رایانه کنترل می‌شود. پس از اعمال دستورالعمل‌ها، خروجی توسط رایانه به صورت خودکار انجام می‌شود.

انیمیشن سه بعدی در مقایسه با انیمیشن های استاپ موشن قطعا از نظر فیزیکی کمتر خسته کننده است، اما اصول اولیه از نظر ماهیت مشابه هستند. حتی جنبه های نورپردازی، بافت و دوربین هر دو روش انیمیشن دارای اصول یکسانی هستند، با این استثنا که یکی در واقعیت اتفاق می‌افتد و دیگری در رایانه.

من فکر می‌کنم که برای یک هنرمند استاپ موشن، انتقال حرفه به انیمیشن های سه بعدی و بالعکس، بسیار آسان تر و سریع تر است. این برخلاف یک هنرمند با حرفه طراحی انیمیشن دو بعدی است.

با گفتن این موضوع، این بخش را با این جمله به پایان می‌رسانیم که انیمیشن سه‌بعدی نسبت به انیمیشن‌های دوبعدی، بیشتر شبیه به انیمیشن استاپ موشن است.

فرآیند انیمیشن سه بعدی

 

احتمالاً مراحل بیشتری برای ساخت انیمیشن سه بعدی وجود دارد! فرآیند و مراحل ساخت انیمیشن سه بعدی کمی سخت است. این فرآیند بسیار پیچیده تر از سایر انیمیشن‌ها است. بسته به پروژه و نوع استودیو انیمیشن سه بعدی، تعداد مراحل ممکن است متفاوت باشد.

 

مراحل ساخت انیمیشن سه بعدی

 

مراحلی زیر برای ساخت انیمیشن سه بعدی استفاده می‌شود:

مفهوم و داستان – مدل سازی سه بعدی – بافت – اسباب – انیمیشن – نورپردازی – تنظیمات دوربین – تفسیر – ترکیب و VFX های ویژه – موسیقی – ویرایش و خروجی نهایی.

 

انیمیشن سه بعدی را با کیفیت بالا و سریع تر تولید کنید

فرآیند ساخت انیمیشن سه بعدی

 

فرقی نمی‌کند به دنبال ظاهری سبک یا بیش از حد واقع‌گرا باشید. ابزارهای غنی از ویژگی‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا انیمیشن سه بعدی خود را زنده کنید. بهترین جزئیات را به شخصیت‌ها و صحنه‌ها اضافه کنید. جزئیاتی مانند مو، خز، پوست و محیط های پیچیده تر. همچنین می‌توانید کارهایی با کیفیت بالا ارائه دهید.

 

بهینه سازی تجربه هنرمندی

 

تجربه کاربری بهینه می‌تواند تأثیر زیادی بر بهره‌وری داشته باشد. ایجاد محیط‌های مدل‌سازی، شخصیت‌های CG و حرکات واقعی صورت و بدن، شامل آن می‌شود. مدل‌سازی سه بعدی، انیمیشن، و رندری که هنرمند پسند و بصری باشد، به شما کمک می‌کند پیچیده‌ترین شخصیت‌ها و صحنه‌های خود را به راحتی مدیریت کنید.

 

بهبود عملکرد خط لوله

 

خطوط لوله در قلب موفقیت یک استودیو قرار دارد. یک خط لوله انیمیشن سه بعدی با عملکرد بالا به شما امکان می دهد منابع را به سرعت بهینه کنید. همچنین می‌توانید شکاف‌ها را شناسایی کنید و برنامه ها را در زمان واقعی تطبیق دهید.

با وجود یک ابزار حرفه ای مدیریت تولید، می‌توانید قادر به انجام این موارد هستید: تنگناها را از بین ببرید، فرآیندهای کاری را ساده کنید و جریان ارتباط بین تیم ها را بهبود ببخشید.

ساخت و تولید انیمیشن سه بعدی

کاراکترها و دنیاهای پیچیده CG را زنده کنید

 

چه به تازگی شروع به کار کرده باشید و چه در حال حاضر یک هنرمند حرفه ای باتجربه باشید، فرقی نمی‌کند. نرم افزار انیمیشن سه بعدی Autodesk می‌تواند به شما کمک کند تا محتوای زیبا را سریع‌تر، مشارکتی‌تر و بدون محدودیت‌های خلاقانه ایجاد کنید.

نرم افزار رندر سه بعدی چیست؟

 

نرم‌افزار رندر سه بعدی فرآیند تولید تصویر از یک مدل، با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری است. رندر در معماری، شبیه سازها، بازی‌های ویدئویی، جلوه های بصری فیلم و تلویزیون و تجسم طراحی استفاده می‌شود. رندر سه بعدی، آخرین مرحله در فرآیند انیمیشن است. ظاهر نهایی را به مدل‌ها و انیمیشن ها اختصاص می‌دهد. این کار به‌وسیله جلوه های بصری مانند سایه، نقشه بافت، بازتاب ها و تاری انجام می‌شود.